Lata 1996 – 2000

1996

„Opium fürs Volk”, „Zehn kleine Jägermeister”, Karnawałl, Iggy Pop, Ramones, „Ewig währt am Längsten”-Tour, „Im Auftrag des Herrn”

Opium fürs Volk
Opium fürs Volk

Na początku roku w sklepach pojawił się nowy album „Opium fürs Volk”, który poruszał temat kościoła, pedofilii, narkotyków i przemijania. I tym razem udało im się nagrać 19 kawałków, które nie pozwalały usiedzieć w miejscu.

Zehn kleine Jägermeister
Zehn kleine Jägermeister

Zaskakujący był fakt, że utwór „Zehn kleine Jägermeister”, będący nawiązaniem do wydanego 10 lat wcześniej „Eisgekühlter Bommerlunder” stał się największym hitem albumu: Po raz pierwszy piosenka Toten Hosen znalazła się na pierwszym miejscu listy przebojów.

Die Toten Hosen w przebraniu
Die Toten Hosen w przebraniu

Podczas karnawału wesoła piątka z Düsseldorfu wzięła udział w düsseldorfskiej paradzie karnawałowej. Ich hasłem było „pogrzebanie dobrego smaku” dzięki „najgłośniejszemu sprzętowi nagłaśniającemu na kółkach”.

Joey Ramone i Campino
Joey Ramone i Campino

Punkt kulminacyjny historii Toten Hosen nastąpił w Buenos Aires: The Ramons zaprosiło Iggy Pop i Toten Hosen na swój koncert pożegnalny, czego skutkiem było postawienie całego miasta do góry nogami przez fanów na kilka dni. Andi opowiada o koncercie w River Plate Stadion: „To, co pokazali Ramones, nie da się opisać słowami. W momencie, kiedy szaleje 50.000 Argentyńczyków, można powiedzieć, że to czyste szaleństwo.” A Breiti dodaje: „Dla takich chwil, jak tamta, opłaca się to wszystko robić.”

Ewig währt am Längsten Tour
Ewig währt am Längsten Tour

Trasa „Ewig-währt-am-Längsten” okazała się pełnym sukcesem. Uśmiechnięte twarze, wyprzedane koncerty, co wieczór dwu i pół godzinna impreza z tysiącami ludzi, którzy śpiewają, tańczą i razem z nami dobrze się bawią.” To było i zawsze będzie marzeniem chłopaków.

Im Auftrag des Herrn
Im Auftrag des Herrn

W lecie ukazał się „Im Auftrag des Herrn”, ich drugi album koncertowy w ciągu 14-letniej historii zespołu, który został nagrany w połowie trasy. Jesienią odbyli drugą połowę trasy, która również obfitowała w sukcesy.

1997

1000. koncert, Rheinstadion, Wydanie biografii zespołu pt. „Bis zum bitteren Ende”

1000 koncert Die Toten Hosen
1000 koncert Die Toten Hosen

Czasami smutne jest, dowiedzieć się, jak bardzo bliskie sobie są radość i cierpienie, zabawa i żałoba. Tego roku zespół chciał spełnić swoje największe marzenie: Zagrać na Rheinstadion, miejscu, gdzie niejednokrotnie wygrywali piłkarze ich ulubionego klubu. Toten Hosen dokonało tego: 60.000 fanów, a jako support takie gwiazdy jak Bad Religion, Goldfinger, Leningrad Cowboys, ale zdarzenie to okazało się ich najgorszym koszmarem. Podczas koncertu zmarła w ścisku pod sceną dziewczynka z Holandii. Po naradzie z policją i strażą pożarną występ nie został przerwany ze strachu przed ewentualnymi zamieszkami. Był to straszny wypadek, który mógł się zdarzyć na każdym koncercie, w każdym miejscu, przy innej okazji, jednak to wspomnienie nie daje o sobie zapomnieć. Wszystkie koncerty tego roku zostały odwołane. Toten Hosen musieli się zastanowić, co należy robić dalej. W tym czasie utwierdzili się w przekonaniu, że są przyjaciółmi, którzy znają się o wiele lepiej, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Doszli do wniosku, że zespół, muzyka i przebywanie ze sobą było najważniejszą rzeczą w ich życiu, nawet po tylu latach.

Bis zum bitteren Ende Die Toten Hosen
Bis zum bitteren Ende

Biografia zespołu została wydana ponownie na jesieni, tym razem jako wydanie kieszonkowe, opatrzone epilogiem. Campino wyjaśnia: „Zależało nam na tym, aby nie kończyć tej książki teraz. Chcieliśmy uzupełnić ją o podziękowanie dla wszystkich, którzy byli cały czas przy nas.”

1998

Zespołowi zaproponowano występ na Warped-Festival – niewielkie sale, przewidywalna liczba publiczności. Toten Hosen przyjęli tę propozycję, żeby się upewnić, że znów mogą grać, nie bojąc się, że coś się stanie.

Warped-Festival
Warped-Festival

Z daleka od Niemiec i Rheinstadion Toten Hosen znaleźli drogę na sceny światowe. Występowali z takimi zespołami, jak Pennywise, czy Mighty Mighty Bosstones na scenach w Nowej Zelandii, Australii, Azji i na Hawajach. Małym prezentem z podróży dla ich zagranicznych przyjaciół był singel „Pushed again”. Do utworu nagrano teledysk piętnujący bijących policjantów na całym świecie. Toten Hosen zagrali ponownie koncert podczas protestów przeciwko składowaniu odpadów radioaktywnych, który mimo drobnych epizodów, zakończył się dobrze. Po powrocie do Düsseldorfu chłopaki zauważyli, że znowu nazbierało się trochę materiału do repertuaru Rote Rosen. Zaczęły się prace nad albumem bożonarodzeniowym „Wir warten auf’s Christkind”.

Wir warten auf's Christkind
Wir warten auf’s Christkind

Powstała wspaniała płyta z najpiękniejszymi utworami świątecznymi w wersji punkowej. Wspaniale zapowiadała się również bożonarodzeniowa trasa koncertowa, po której wszyscy marzyli o urlopie.

1999

„You Are Dead”, „Unsterblich”, Funny van Dannen, „Schön sein”, Wölli odchodzi, Vom przychodzi

W styczniu i lutym chłopaki jeździli przez 5 tygodni motocyklami po Włoszech – „i nie rozmawialiśmy ani razu o muzyce” (Campino). Ledwo wrócili, trzeba było się zabrać do roboty: pisania piosenek. Minęły już prawie 3 lata od wydania „Opium”. Niespodziewanie chłopacy dostali propozycję nagrania ścieżki dźwiękowej do filmu „You Are Dead”. Jako, że film bardzo im się spodobał, nagrali materiał i wydali go pod tym samym tytułem, co film. Pod koniec roku wydany został album „Unsterblich”, kompilacja ich przemyśleń, dotyczących ich beztroskiego życia i dziwnych tekstów. Wtedy też pierwszy raz wykorzystali w swej muzyce elementy klasyki, swingu czy muzykę z lat 60. Ich wesołe melodyjki powstały po części przy współpracy z artystą i piosenkarzem Funny von Dannen. Pierwszy singel „Schön sein” można było przez dwa dni po premierze ściągnąć za darmo z Internetu. Wtedy też ponad 100.000 fanów z 73 krajów weszło na stronę internetową Toten Hosen. Wölli, który cierpiał od czasu ostatniej trasy z powodu wypadnięcia dysku, wypoczywał. Na perkusji zastąpił go Vom Ritchie, który został już w zespole na stałe.

Vom Ritchie
Vom Ritchie
2000

Po wydaniu drugiego singla „Unsterblich”, zespół znów wyruszył w świat. Wspólnie z przyjaciółmi, fanami i zwycięzcami loterii pojechali świętować, tym razem z dala od Nadrenii.

4-Tage 4-Länder
4-Tage 4-Länder

Trasa „4-Tage/4-Länder” prowadziła przez Niemcy, Austrię, Włochy i Szwajcarię. Wyczerpujący maraton, koncert na stokach i małych scenach. Za dnia na nartach, wieczorem występy w lokalnych klubach. A z nimi: T.V. Smith. Jeszcze przed ich wypadem w góry Toten Hosen nagrali dodatkowy materiał na singel „Bayern”. Tematem przewodnim naturalnie piłka nożna. Pasujący teledysk został nakręcony przy współpracy reżysera Petera Thorwarth (Bang Boom Bang), praktycznie pod domem na sławnym boisku klubu Alemannia 08 w Düsseldorf-Flingern. Podczas kręcenia klipu obecni byli znajomi i fani, którzy zapewniali wspaniałą atmosferę, podczas gdy członkowie zespołu ganiali za piłką. To był wyczyn, zwłaszcza, że padało jak z cebra a bratwursty, piwo i jägermeister rozpraszały zawodników. Czwarty singel z płyty „Unsterblich” nosił tytuł „Warum werde ich nicht satt?”, – a zespół był wręcz wniebowzięty, jak okazało się, że klipem zajmie się ich ulubiony reżyser Wim Wenders (Paris – Texas, Buena Vista Social Club, The Million Dollar Hotel). Ale to nie koniec zaszczytów: Koreański pionier sztuki wizualnej, Nam June Paik, wystawił w New Yorker Guggenheim-Museum wideoklip do „Hier kommt Alex”. Znów nadszedł czas na trasę.

Die Ärzte i Die Toten Hosen
Die Ärzte i Die Toten Hosen

Tym razem Toten Hosen po długiej przerwie występowali z Die Ärzte. W marcu muzycy ponownie wyruszyli na podbój Ameryki Południowej, tym razem odkrywając nowe tereny: Paragwaj i Urugwaj. W Asunción panowała wspaniała atmosfera, fani szaleli głównie przy „Zehn kleine Jägermeister” i „Guantanamera”. Toten Hosen musieli zachować zimną krew, gdy podczas koncertu zawaliła się pod nimi scena. Koncert powtórzono dzień później. Potem pojechali w wielką trasę koncertową, promującą album „Unsterblich”, która prowadziła przez Niemcy, Austrię, Węgry i Szwajcarię. Niestety trasa w tym roku okazała się krótsza, niż zaplanowano. Podczas koncertu na Rock am Ring Campino doznał urazu.

Campino
Campino

Diagnoza: Zerwanie więzadła krzyżowego w kolanie. Trasę odwołano. Campino powiedział po operacji: „To nie było łatwe, pożegnać się z 70 zaplanowanymi koncertami. Cierpliwość Andiego, Breitiego, Kuddela i Vom została wystawiona na wielką próbę, bo nie mogą nic zrobić. Obiecaliśmy sobie, że nie zmarnujemy wolnego czasu, tylko weźmiemy się za pisanie nowych piosenek.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *