Lata 2006 – 2010

2006

Campino w „Operze za trzy grosze”

Rok 2006 mija pod znakiem urlopu i mistrzostw świata w piłce nożnej. Rzadko ma się możliwość przeżycia mistrzostw we własnym kraju. W 2006 zespół postanowił odpocząć i wziął cały rok urlopu po 24 latach wspólnego grania. Mimo, że zespół nie spotykał się na próbach, nie znaczy to, że zniknęli zupełnie: Vom występował regularnie ze swoim drugim zespołem Spittin´ Vicars (zdj.) i The Boys

spittin
Spittin´ Vicars

Kuddel, zapalony kucharz ćwiczył szpagaty w kuchni, Breiti i Andi podróżowali po świecie, a Campino po raz pierwszy występował jako aktor teatralny. Dla gazety „Stern” było to wydarzenie kulturalne roku.

Campino w Dreigroschenoper
Campino w Dreigroschenoper

Wokalista zagrał Mickiego Messera w „Operze za trzy grosze” Bertolda Brechta w reżyserii Klausa Maria Brandauer. Sztuka okazała się wielkim sukcesem. Próby odwiedzał dziennikarz Süddeutsche Zeitung i napisał: „Kto liczył na rozróbę, nie wyjdzie z podziwu widząc tego spokojnego, skromnego, zafascynowanego sztuką punkowca. W Campino można się po prostu zakochać od pierwszego wejrzenia.” Campino skomentował to: „Początki były trudne, ale sztuka stawała się z próby na próbę coraz lepsza. Udało nam się wypełnić salę po brzegi aż 45 razy. Jak na sztukę teatralną 70.000 sprzedanych biletów to ogromny sukces.” „A dla wszystkich, którzy martwią się, że teraz coś mogłoby się zmienić, Campino miał parę pokrzepiających słów: Cieszę się, że mogę o sobie mówić Tote Hose, a nie aktor.”

2007

„The Palermo Shooting” – Wim Wenders i Campino, „Deine Stimme gegen Armut” w Rostocku, Die Einslive-Krone za dzieło życia

Toten Hosen świętowali dwudziestopięciolecie istnienia i przedłużyli przerwę. Ale także w tym roku nie mieli spokoju: Podczas, gdy Ani i Breiti podróżowali, Kuddel dbał w swoim domowym studio o młode pokolenie muzyków. Zespół prawdopodobnie wróciłby szybciej do studia, ale Campino dostał ofertę nie do odrzucenia. Reżycer Wim Wenders zaproponował mu główną rolę w swoim filmie „Palermo Shooting”.

Palermo Shooting
Palermo Shooting

W tej tragikomedii chodzi o 40-letniego fotografa w kryzysie, który przez przypadek ląduje w Palermo i tam na nowo odkrywa życie i miłość. Prace realizatorskie odbyły się jesienią na Sycylii.

Zanim jednak Campino został gwiazdą filmową, zgłosił się do niego inny przyjaciel. Bob Geldolf zaproponował zespołowi podróż do serca czarnego kontynentu. Na chwilę przed szczytem G8 chłopaki na własne oczy przekonali się, jak ciężkie życie prowadzą mieszkańcy Ugandy, Sambii i Malawi. Przejechali tysiące kilometrów minibusami i jeepami. Andi powiedział: „Fakt, że tym ludziom żyje się tak ciężko, nie obchodzi w sumie nikogo. To jest po prostu skandal. Kraje G8 mają środki, by zmienić ten stan rzeczy. A nam zależy na tym, żeby w przyszłości coś się zmieniło.” Toten Hosen protestowało podczas szczytu G8: Zagrali podczas koncertu „Twój głos przeciwko biedzie” w Rostocku. Żeby fani się nie nudzili, zebrali wszystko, co do tej pory wydali i zabrali się za poprawki: Wszystkie 17 albumów wydano na nowo z dodatkowymi utworami, jako bonus. Samo odrestaurowanie materiałów było procesem trudnym i pracochłonnym. Ale to nie wszystko.

Die Toten Hosen - Die Einslive-Krone
Die Toten Hosen – Die Einslive-Krone

W grudniu kolońska radiostacja Eins Live nagrodziła dorobek ich pracy. Nagrodę zespół, wraz z byłymi członkami Trinim i Wöllim, odebrali w Jahrhunderthalle w Bochum. Campino podziękował wszystkim: „Wykalkulowaliśmy sobie, że możemy zdobyć tę nagrodę dwukrotnie i na to pracujemy.”

2008

Znów się zaczyna!

Na początku roku znów zaczęli pracować nad materiałem. Bilety na pierwsze koncerty trasy „Machmalauter” 2008 zostały wyprzedane bardzo szybko. W takim tempie praca wrzała. Pierwszy raz zdecydowali się na zmianę producenta i spędzili kilka tygodni na wsi, żeby przygotować się na nagranie pierwszego od czterech lat albumu. Nigdy do tej pory nie mieli tyle energii w sobie, by tworzyć. W trakcie inspirującej współpracy z Vincentem Sorg powstała kontynuacja „Zurück zum Glück” – „In aller Stille”.

In aller Stille - Die Toten Hosen
In aller Stille – Die Toten Hosen

Oczekiwanie opłaciło się. Nowy album brzmiał trochę bardziej ponuro, był mocniejszy niż jego poprzednik, teksty stały się poważniejsze. Stawka była wysoka. Koniec końców był to pierwszy album od „Ein kleines bisschen Horrorshow”, który nie miał humorystycznych akcentów. Campino powiedział: „Myślę, że na tej płycie jest niewiele wesołych rzeczy. Taką decyzję podjęliśmy już na samym początku pracy nad tą płytą. Po całodniowym tworzeniu czegoś poważnego, może się tak stać, że pod wieczór zacznie ci odbijać. Takie kawałki też nagraliśmy. Ale nie chcieliśmy umieszczać ich na płycie.” Tematem przewodnim albumu jest „energia.” Wpływ energii widać przede wszystkim w pierwszym singlu „Strom”. Sami muzycy twierdzą, że ta płyta zajmuje jedno z pierwszych miejsc na liście najważniejszych ich albumów obok „Ein kleines bisschen Horrorschau”, „Opium fürs Volk” i „Auswärtsspiel”. W pierwszych tygodniach sprzedało się ponad 250.000 egzemplarzy. Kolejny album Toten Hosen od razu wylądował na pierwszym miejscu list przebojów.

Machmalauter
Machmalauter

Jak po każdej wydanej płycie zespółudaje się w trasę. Granie koncertów zawsze było najważniejszym elementem ich pracy. Na szczęście fani są tego samego zdania: Trasa koncertowa „Machmalauter” odniosła największy sukces wśród wszystkich w tym czasie organizowanych tras na obszarze niemieckojęzycznym.

2009

Czas po wydaniu „In aller Stille” był bardzo urozmaicony, okazał się on także jednym z najsmutniejszych. Toten Hosen ubolewali nad śmiercią dwóch przyjaciół: Szefa ochrony Manfreda Meyer i dr Uwe Fausta.

Manfreda Meyer
Manfreda Meyer
dr Uwe Faust
dr Uwe Faust

Faust jako pierwszy został pochowany w grobowcu wynajętym kilka lat temu przez zespół na cmentarzu Düsseldorf Nordfriedhof. Dwie osoby, które wydawałyby się niezastąpione, z nieba przyglądały się sukcesowi koncertów bożonarodzeniowych.

Na początku roku wydano kolejne single: W styczniu ukazał się utwór „Alles was war” a w maju, powstałe przy współpracy z Birgit Minichmayr, „Auflösen”. Na rozdaniu nagrody Echo, Toten Hosen zgarnęli statuetkę dla „Najlepszego zespołu grającego na żywo w kraju”, która była ich szóstą w karierze.

Echo 2009 - Die Toten Hosen
Echo 2009 – Die Toten Hosen

A żeby nikomu się nie nudziło między koncertami w Ameryce Południowej i festiwalami, zespół pojechał do Hiszpanii, Polski, Luksemburga na Węgry i do Rosji. Szczególnym wydarzeniem był pierwszy koncert w Moskwie, który odbył się dokładnie 23 lata po ukazaniu się piosenki „Disco in Moskau” na albumie „Damenwahl” z 1986.

Die Toten Hosen w Moskwie
Die Toten Hosen w Moskwie

Po wielu koncertach w Berlinie, chłopaki przypomnieli sobie o kraju za oceanem. Od ostatniej płyty wydanej w Argentynie minęło już sporo czasu, dlatego zespół postanowił wydać specjalną argentyńską wersję „In aller Stille”. Dlatego album ten zawierał piosenkę „La Hermandad – En El Principio Fue El Ruido”, po polsku ”Braterstwo – na początku był hałas” i trzy wcześniej niepublikowane utwory. Jako, że w Europie zima, zespół postanowił podróżować po Ameryce Środkowej: Gwatemala, Panama, Ekwador, Kolumbia, Wenezuela, Kostaryka, Nikaragua, Meksyk – 8 krajów w 12 dni. Mały efekt uboczny: Wszyscy musieli się na nowo zaszczepić. Po powrocie zespół doszedł jednogłośnie do wniosku, że świat musi ujrzeć tę trasę. W listopadzie wydano trzeci album koncertowy „Machmalauter: Die Toten Hosen – Live!” Płyta wylądowała na trzecim miejscu niemieckiej listy przebojów, dzięki czemu piątka z Düsseldorfu pobiła kolejny rekord: Żaden poprzedni album koncertowy nie zdobył tak wysokiej pozycji.

2010

Cosquín – Rock Festival, Trasa w Azji centralnej, Jordania, Stambul, Polska, „Zamrożona Wyborowa”

Cosquín-Rock Festival
Cosquín-Rock Festival

Po koncertach bożonarodzeniowych zespół pojechał do Argentyny, żeby zakończyć trasę Machmalauter. Powodem wizyty w tym kraju była chęć wystąpienia na Cosquín-Rock Festival. Toten Hosen wystąpili tam z legendą argentyńskiego punka, Attaque 77. Zespół wykorzystał okazję, by wystąpić na obrzeżach Buenos Aires. Rozentuzjazmowana publiczność śpiewała tak głośno, że zespół sam siebie ledwo słyszał. Koncert zakończył się w 50-stopniowym upale po kilku bisach utratą przytomności przez Voma. Po powrocie do Düsseldorfu chłopaki zaczęli pracę nad nowym materiałem. Latem pojechali ponownie w trasę. Głównymi punktami trasy był festiwal „Rock am See”, „Gampel-OpenAir” i „Frequency”. Chłopaki wkrótce wyruszyli na kolejną przygodę. Trasa koncertowa w Kazachstanie, Uzbekistanie, Tadżykistanie, Jordanii, Stambule, Izraelu i Polsce.

Die Toten Hosen w Krakowie 2010
Die Toten Hosen w Krakowie 2010

Wiele dzieciaków z krajów dyktatorskich po raz pierwszy widziała zespół rockowy na żywo. Dlatego też te koncerty były dla Toten Hosen czymś wyjątkowym. Gdyby nie współpraca z niemieckimi placówkami dyplomatycznymi na miejscu, nigdy nie dostaliby zgody na koncerty. Po krótkim odpoczynku nad Morzem Śródziemnym zespół udał się do Polski. Wielu fanów zespołu wykorzystało okazję i zwiedziło kraj sąsiadów, część z nich podróżowała razem z zespołem. Koncerty i polsko-niemieckie imprezy są dowodem na to, że nie było błędem nagranie polskiej wersji utworu „Eisgekühlter Bommerlunder” jako soundtracku do filmu „Hochzeitspolka”. W ten sposób powstał hit „Zamrożona Wyborowa”.

Zamrożona Wyborowa
Zamrożona Wyborowa

Podczas gdy w filmie ukazane zostały liczne nieporozumienia między Niemcami i Polakami. Koncerty i imprezy pokoncertowe udowodniły, że odrobina alkoholu może mieć jedynie pozytywny wpływ na dojście do porozumienia. Po powrocie trwały dalsze prace nad nowym albumem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *